عقیق چیست ؟

 

 عقیق چیست ؟

 

ازدیدگاه علمی

 

نام سنگ : عقیق ( Agate ) , ( Onyx ) , ( Sard ) , (sardonyx ) , ( Chrysoprase ) , ( Prase )

 

رنگ : رنگ های متفاوت لایه وار و نوارهای رنگی

 

رنگ خط سائیدگی : سفید

 

سختی مو : 6/5 - 7

 

وزن مخصوص : 2/60 - 2/65

 

فرم شکستگی : نامنظم و ناهموار

 

سیستم کریستالی : هگزاگونال ، تریگونال ، بلورهای میکروسکوپی.

 

ترکیب شیمیایی : SiO2 ، دی اکسید سیلیکون

 

شفافیت : نیمه شفاف ، مات

 

جلا : شیشه ای

 

میزان ضریب شکست نور : 1/544 - 1/553

 

شکست دو گانه : 0/009

 

پراکندگی نور : ندارد

 

پدیده چند رنگی : ندارد

 

طیف جذبی نوری : زرد : (6340) ، (6650) ، (7000).

 

پدیده فلورسانس : برحسب نوار رنگی متفاوت است ، گاهی قوی به رنگ های زرد ، آبی تا سفید.

 

انواع عقیق :

 

عقیق چشمی( Eye Agate ) , عقیق لایه ای ( Layer Agate ) , عقیق شجری ( Dendritic ) , عقیق آبدار ( Enhydritic Agate ) , عقیق دژسان ( Fortification Agate ) , عقیق دایره وار ( Orbicular Agate ) , عقیق خزه ای ( Moss Agate ) , عقیق منظره ای ( Scenic Agate ) , شبه عقیق ( Pseude Agate ) , عقیق مجوف ( Tubukar agate ) , سنگ سارد ( Sard Stone ) , عقیق خرد شده ( Brecciated Agate ) , عقیق حشره ای یا پشه ای ( Mosquito Agate ).

 

مهمترین محل یافت بلورهای عقیق در قرن نوزدهم میلادی در نزدیکی ایداراوبرشتاین در آلمان قرار داشت ، عقیق های برزیلی برای حکّاکی بسیار مناسب می باشد ، در کشورهای چین ، هندوستان ، مالاگاسی ، مکزیک و نقاط مختلف آمریکا نیز معادن مهم عقیق وجود دارد.

 

از زمانهای بسیار دور عقیق رنگ می شده اند ، از سه هزار سال پیش مصری ها از عقیق تراش داده شده برای ساختن مهره ، نگین انگشتری و تزیین ظروف استفاده می کردند.

 

قطعات عقیق که لایه بالائی آنها سفید و لایه پایینی سیاه رنگ است را انیکس ( Onyx ) می نامند ( انیکس در زبان یونانی به معنای ناخن بوده و به علت نیمه شفاف بودن این کانی به آن اطلاق شده است ).

 

از دیدگاه دین 

 

 

لازم به توضیح است که این قسمت از مطلب از کتاب سنگها و خواص اعجاب انگیز موحد ابطحی گرفته شده است در صورت نیاز به توضیح بیشتر به کتاب مراجعه شود و قبول یا رد یا اعتقاد به این موارد به عهده خود شما!

 

ابن شهر آشوب نقل می کند که : روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم ( درود خدا بر او ) نازل شد و گفت : یا رسول الله پروردگارم برتو سلام و درود می فرستد و می فرماید انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد . پیامبر پیام جبرئیل را به علی رسانید ، حضرت علی عرضه داشت : یا رسول الله عقیق چیست ؟ رسول خدا فرمود : عقیق کوهی در کشور یمن است.

 

روزی حضرت علی از کنار جسد کشته ای می گذشت که انگشتری با نگین عقیق در دست داشت . در این حالت حضرت فرمود انگشترش را برای من بیاورید. همراهان حضرت انگشتر آن مقتول را از دستش در آوردندو به حضرت دادند. حضرت علی نگاهی به انگشتر کرد و فرمود : برای چه از صاحبت که تو را در دست داشت محافظت نکردی ، پس انگشتر به صدا درآمد و گفت : یا علی من عقیق یمانی نیستم.

 

در کتب تاریخ آمده است ، آن انگشتری که حضرت علی به مرد فقیر داد ، عقیق قرمز یمانی بوده است.

 

فواید عقیق : 1. از بین بردن فقر 2. وسعت بخشیدن به رزق و بینیاز کردن از مردم 3. افزودن بر ثواب نماز ( حضرت علی می فرماید : کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز با آن بخواند ، ثواب آن دو رکعت برابر با هزار رکعت نمازی است که بدون انگشتر عقیق بخواند. ) 4. دور داشتن از قطع دست و خونریزی شدید 5. تسریع در اجابت دعا و برآوردن حوائج 6. مانع شکنجه و تازیانه از روی ظلم 7. ایمنی از شرّ حاکم ظالم و هراس انگیزها 8. قرار گرفتن در پناه مخصوص خدا و ولی خدا 9. حرز سلامتی از هر بلا 10. نگاهدار انسان ئر سفر 11. عاقبت بخیری انسان در زندگی 12. باز داشتن از عذاب خدا 13.غم زدایی و فرح انگیزی 14. افزایش امکان برنده شدن در قرعه کشی ( حضرت رضا می فرماید : کسی که انگشتر عقیق در دست کند و قرعه را بردارد ، شانس او برای برنده شدن بیشتر است و قرعه بهتری خواهد داشت ).

 

 

 

 

عقیق در رنگ های قرمز،زرد،خاکستی مایل به آبی و سفید یافت می شود در کشورهایی چون یمن ، هندوستان ، ایران و چین وجود دارد،

 

همچنین سنگ هایی وجود دارد که به سبب شباهت ساختاری و فیزیکی در تجارت آن ها را جزء خانواده عقیق محسوب می کنند مانند عقیق سلیمانی یا چشمی (باباقوری) ، عقیق شجری ، عقیق خزه ای.

 

خواص و فواید : 

 

عقیق قرمز مظهر گرمی ، حیات بخشی و انرژی مثبت است ، کارنلیین ( عقیق قرمز ) ، دارای خصوصیات الکترو مغناطیسی می باشد و به هر کس که آن را مورد استفاده قرار دهد ، فایده می رساند ، عقیق قرمز انرژی را مستقیماً از راه پوست به بدن می رساند ، عقیق قرمز احساس سلامتی و جریان نیرو را در بدن ایجاد می کند ، عقیق قرمز برروی خوردن غذا ، هضم و جذب غذا و گردش خون در بدن اثر گذاشته و آن را تنظیم می کند ، همچنین به پاک کردن و تصفیه دستگاه گوارش ، کمک می نماید.

 

حکّاکی علائم کیهانی یا حروف ، کلمات ، دعاها ، برروی عقیق قرمز به نیروی این سنگ می افزاید و طلسم هایی ایجاد می کند.